X Close

LibNet staff news

Home

Menu

Library Staff Conference Staff Awards 2017

Benjamin Meunier18 July 2017

By Jennifer Brown

On the 6th July 2017 we held our 11th Year Library Staff conference based upon the theme of “Excellence in Customer Service”.

Once more our staff awards categories was based upon our Values. Thank you to all those who submitted nominations and well done to all those who

  • were nominated,
  • were runner ups
  • and those who were chosen as the winners

It was a difficult decision for the judges to pick the winners from a selection of really strong nominations.

Category for Collaboration

The nominees for this category were:

    • Bernadette Flynn
    • Sally Perry
    • Subject Liaison Librarians
    • Special Collections, Archives and Records

WinnerSubject Liaison Librarians [Adam Miller, Emily Selvidge, Giulia Garoli, Jacqui Smith, Kieron Jones, Liz Lawes, Robbie Lumsden, Sarah Burn, Suzanne Traue, Vanessa Freedman and Francine Wood]

Runner up – Sally Perry

 

Category for Empowerment

The nominees for this category were:

  • Alan Bracey
  • Angela Young

Winner – Angela Young

Runner up – Alan Bracey

 

Excellent Service

The nominees for this category were:

  • Study Service Assistants (SSA’s)
  • Simon Coates – Enquiry Services Manager
  • Open Access Services
  • Lass Library: Robbie Lumsden, Gillian Mackenzie, Sharon James, Simon Beesley, Nadia Marks, Max Pinarello & Makeba Adero
  • IOE Information Literacy including Nazlin Bhimani, Rozz Evans, Francesca Ezzelino, Dan O’Connor, Sally Perry & Barbara Sakarya
  • Liaison & Skills Support Team led by Cecile Dubuis
  • Library Finance team
  • Nadia Marks
  • Open Access Team
  • Dianne Stacey

Winner – LASS Library [Robbie Lumsden, Gillian Mackenzie, Sharon James, Simon Beesley, Nadia Marks, Max Pinarello, Makeba Adero].

Runner up – IOE Information Literacy [Nazlin Bhimani, Rozz Evans, Francesca Ezzelino, Dan O’Connor, Sally Perry & Barbara Sakarya]

 

Innovation

Nominees for this category:

  • Research Data Support (Myriam Fellous-Sigrist & Daniel VanStrien)
  • Daniel Kordik

Winner Research Data Support Service [Myriam Fellous-Sigrist & Daniel Van Strien]

Runner upDaniel Kordik

 

Mutual Respect

Nominees for this category:

  • Bill Martin
  • Queen Square Library
  • Andy Pow

 

Winner – Queen Square Library – [Kate Brunskill, Rosanna Rizzo and Sandra Bamborough]

Runner up – Andy Pow

 

Above and Beyond

Nominees for this category:

  • Daniel O’Connor
  • Ken On
  • Cumar Amerasingam
  • Matthew Reynolds
  • Freddie Linares

 

Winner – Daniel O’Connor

 

Further details regarding the nominations for the staff award 2017 runner-ups and winners are available on Moodle. Congratulations to all involved!